logo

Druhy masáží - charakteristika

KLASICKÁ MASÁŽ

Klasická masážTáto masáž pomáha pri zdravotných problémoch, dodáva telu i duši pokoj a harmóniu. Prispieva k regenerácii tela po fyzickej záťaži, športových výkonoch, obnovuje pohyblivosť tela narušenú vplyvom sedavého zamestnania, a slúži aj ako prevencia pred poruchami pohybového aparátu. Klasická masáž sa odporúča pri lokálnych chronických bolestiach, kde napomáha uvoľneniu spazmov a blokád vzniknutých v dôsledku úrazov a preťažovania organizmu. Pri masáži nastáva rýchlejšie vyprázdňovanie lymfatických ciev a normalizuje sa napätie kože. Odstraňujú sa tiež toxíny z tela, ktoré spôsobujú únavu, a zlepšuje sa svalová činnosť. Masáž zároveň pozitívne ovplyvňuje nervový a vylučovací systém, a urýchľuje tráviace procesy.

HAVAJSKÁ MASÁŽ LOMI-LOMI

Havajská masážTáto luxusná a obľúbená masáž z Havajských ostrovov organizmus do hĺbky harmonizuje, relaxuje a detoxikuje. Má základ v havajskom tanci hula, je dynamická a masér do masáže zapája celé telo. Okrem prstov a dlaní používa predovšetkým lakte a celú plochu predlaktí. Dlhé jemné ťahavé hmaty sa plynule striedajú v pravidelnom rytme zo silnejšími tlakmi. Zaujímavým rysom tejto olejovej masáže je to, že dve odlišné časti tela sú masírované súčasne, a to pomáha úplne sa uvoľniť. Vzniká pocit, akoby celým telom prechádzali jemné vlny. Je to masáž celého tela, ktorá odstraňuje svalovú bolesť, únavu a napätie, stimuluje krvný obeh a lymfatický systém, a uvoľňuje kĺbové spojenia.

JAPONSKÁ MASÁŽ SHIATSU

Japonská masáž - ShiatsuShiatsu je masážna terapia, ktorá spája východnú liečebnú tradíciu a západnú fyziológiu a psychológiu. Sústreďuje sa na akupunktúrne dráhy a body za účelom obnovenia prirodzeného toku vitálnej energie, a tak vyvoláva energetickú rovnováhu v tele. Je to liečivá procedúra, ktorá blahodárne uvoľňuje a regeneruje. Masér pri masáži používa tlak prstov, dlaní, lakťov, prípadne kolien či chodidiel. Odporúča sa pre tých, ktorí majú pocit, že v ich živote je príliš veľa stresu a napätia. Je vhodná pre ženy, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom, pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, aj pre tých, ktorí majú problémy s dýchaním, trávením alebo migrénami. Táto celotelová masáž sa na rozdiel od ostatných robí bez oleja a cez oblečenie.

REFLEXNÁ MASÁŽ CHODIDIEL

Reflexná masáž chodidielMetóda tejto masáže vychádza z poznatkov, že všetky zakončenia ľudského tela vyúsťujú do reflexných bodov, ktoré zodpovedajú príslušným orgánom alebo oblastiam tela. Tieto body sa nachádzajú na chodidlách, ktoré predstavujú zmenšený obraz ľudského tela. Tlačením a trením týchto bodov je možné nájsť problémové miesta v ľudskom tele, pretože reflexné zóny postihnutých svalov, kĺbov alebo vnútorných orgánov pri stlačení reagujú bolestivo. Masírovaním reflexných bodov sa priamo pôsobí na danú časť tela, čím sa táto časť tela alebo orgán prekrví a zlepší svoju funkciu. Touto masážou je možné zlepšiť celkovú látkovú výmenu a zmierniť bolesť chrbtice, urýchliť hojenie po úraze alebo operácii, a predchádzať vzniku rakovinotvorných buniek. Posilňuje sa obranyschopnosť organizmu a po masáži má človek pocit ľahkých nôh.

MEDOVÁ DETOXIKAČNÁ MASÁŽ

Medová masážMasáž s medom pochádza z Ruska. Má pôvod v dávnej minulosti, a v súčasnosti preniká aj do západných krajín. Táto masáž pomáha telu pri detoxikácii a zbavuje ho nežiadúcich účinkov stresu, či nečistého životného prostredia. Výhodou medovej masáže je cielené silné prekrvenie a vynikajúce účinky medu priamo cez pokožku. Med sa nanáša na chrbát, a pomocou tzv. pumpovacích pohybov rukami sa odstraňujú usadeniny z tela. Metóda masáže s medom je vhodná pri onkologických ochoreniach, artróze, reumatických ochoreniach svalov a kĺbov, alergiách, pri chronickom únavovom syndróme, pri chronických problémoch s dýchacími cestami a tráviacimi ťažkosťami, problémoch so spaním, a mnohých iných.

Mäkké techniky

MÄKKÉ TECHNIKY

Pri tejto masáži sa opracováva a uvoľňuje svalstvo chrbta špeciálnymi hmatmi bez použitia masážneho oleja, preto môže byť aj miestami bolestivá. Od klasickej masáže sa líši tým, že sa pri manipulácii s mäkkými tkanivami a svalmi koža nariasi. Technika je veľmi účinná preto, lebo dôjde k uvoľneniu fascií (blán, ktoré pokrývajú svaly), stuhnutých a zablokovaných svalov chrbta a krčnej chrbtice.

MASÁŽ LÁVOVÝMI KAMEŇMI

Medová masážTáto staroveká liečebná procedúra sa používala v starej Číne a Indii na akupresúru a odstraňovanie bolesti. Je to neobyčajná metóda, ktorá harmonizuje ľudské telo na všetkých úrovniach. Lávové kamene majú výnimočnú schopnosť absorbovať a odovzdávať teplo. Vyznačujú sa mimoriadne silnými energetickými vibráciami, ktoré spolu s teplom dokážu odstrániť bloky dôležitých bodov v tele a  rozprúdia v ňom energiu. Kamene sú čierne a hladké, a ľahko sa kĺžu po pokožke. Tepelná energia, ktorú odovzdávajú, pozitívne pôsobí nielen na pokožku, podkožie a svaly, ale aj výrazne prekrvuje cievy, zlepšuje cirkuláciu a okysličovanie krvi, urýchľuje metabolizmus a detoxikáciu tela. Zároveň pôsobí pozitívne aj na psychiku, ukľudňuje a odoberá negatívnu energiu.

UŠNÉ A TELOVÉ SVIEČKY

Ušné a telové sviečkyTieto sviečky pomáhajú uvoľniť a obnoviť tok energie v tele, čo má za následok zlepšenie funkcie rôznych orgánov. Vyrábajú sa zväčša ručne, sú z jemnej bavlny alebo inej prírodnej tkaniny, ktorá obsahuje včelý vosk obohatený zložkami liečivých bylín (harmanček, šalvia, aloe vera a pod), ktoré znásobujú liečivé účinky sviečok. V uchu sa nachádzajú reflexné body všetkých orgánov, a teplo horiacej sviečky stimuluje tieto body, ktoré ovplyvňujú rôzne nervové dráhy spojené s orgánmi. Sviečka je dutá, a komínový efekt, ktorý sa vytvára horením, pomáha vyťahovať toxíny z tela. Pritom sa tiež rozprúdi lymfa v lymfatických cievach, ktorá takisto odvádza škodlivé látky z organizmu. Sviečky je dobré použiť pri bolestiach uší, bolestiach hlavy, nedoslýchavosti, problémoch s rovnováhou, pri pískaní a hučaní v ušiach, pri poruchách spánku a pod. Telové sviečky pomáhajú pri najrôznejších problémoch vnútorných orgánov, napríklad pri zanesených dutinách alebo ženských ťažkostiach.

MASÁŽ V TEHOTENSTVE

Masáž v tehotenstveObdobie tehotenstva je krásne, jeho prežívanie prináša každej žene veľké zmeny nielen po telesnej stránke, ale aj v citovej oblasti. Keď rastie bruško a pribúda hmotnosť, zaťažuje to predovšetkým chrbát a nohy. Z toho dôvodu,a aj vplyvom hormonálnych zmien, sa budúce mamičky rýchlejšie unavia a objavuje sa napätie a podráždenosť. Masáže v tehotenstve pôsobia blahodárne na matku aj dieťatko. Pomáhajú žene oddychovať, veľmi ukľudňujú,eliminujú strach z pôrodu a iné príznaky depresie. Tehotenská masáž naštartuje lymfatický systém, pôsobí na mäkké tkanivo a výsledkom je predchádzanie hromadeniu tekutín a vzniku opuchov. Výborne sa uvoľnia svaly a kĺby, takisto masážou podporujeme činnosť vnútorných orgánov, ktoré sú v tehotenstve zaťažované dvojnásobne. Masáže môže žena absolvovať od 4.mesiaca až do konca tehotenstva, masíruje sa v polohe v leže na boku a v leže na chrbte.